17.01.2024

Wyniki pierwszego konkursu w ramach projektu Up2Circ

Mamy przyjemność ogłosić wyniki pilotażowego konkursu, w ramach którego 7 europejskich MŚP otrzyma dotacje na przekształcenie swojej działalności w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym.

Nabór pilotażowy był skierowany do MŚP z regionów partnerskich projektu, a mianowicie:

 • Miasto metropolitarne Hamburg (DE, TUTECH)
 • Estonia (EE, TSP)
 • Region Moraw Południowych (CZ, JIC)
 • Region Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże (FR, risingSUD)
 • Województwo Lubelskie (PL, LFR)
 • Miasto metropolitarne Turyn (IT, CCIAATO)
 • Region Estremadura, Hiszpania Zachodnia (ES, FUNDECYT-PCTEX)

Otrzymaliśmy łącznie 46 wniosków:

– 6 na małą skalę (studium wykonalności z biznesplanem) o dotacje do 15 000 euro

– 40 na dużą skalę (działania pilotażowe i demonstracyjne z zatwierdzonym prototypem) na dotacje w wysokości do 50 000 euro

Lista wybranych projektów:

 1. La Vendita Natural SL (ES) projekt USEALOE – wykorzystanie podproduktów z aloesu w celu ich włączenia do procesu produkcyjnego. Projekt ma na celu maksymalne wykorzystanie całej rośliny aloesu znacznie zwiększając cyrkularność działalności i skutecznie odpowiadając na stojące przed nią wyzwanie. 
 2. Xtramarine Sas (FR) – projekt XFUN C-F – XFUN studium wykonalności. Projekt prezentuje zaangażowanie w gospodarkę o obiegu zamkniętym, proponując zrównoważoną, modułową nadmuchiwaną łódź z napędem elektrycznym. Projekt ten integruje zasady gospodarki o obiegu zamkniętym z projektem pojazdu morskiego i obejmuje wspólne wykorzystanie baterii w pojazdach morskich i miejskich, maksymalizując wykorzystanie zasobów i wydłużając żywotność produktu. 
 3. Plastiz srl (IT) projekt Double-Up – zwiększenie wydajności i bezpieczeństwa w innowacyjnym procesie termoformowania w celu podwojenia zdolności przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych. Celem projektu jest rozwiązanie kwestii środowiskowych i społecznych spowodowanych odpadami z tworzyw sztucznych poprzez ich recykling i przekształcenie w półprodukty o wysokiej wartości. 
 4. Grig Distribuce s.r.o.(CZ) – projekt S.P.I.C.E – zrównoważone innowacje białkowe w gospodarce o obiegu zamkniętym, produkcja eko-wędlin. Projekt koncentruje się na zrównoważonej produkcji żywności, w szczególności na zmniejszeniu śladu węglowego związanego z konsumpcją mięsa. Koncepcja zakłada włączenie 30% owadów do kiełbas w celu znacznego zmniejszenia zużycia wody i energii podczas produkcji, co ostatecznie prowadzi do znacznej 40-krotnej redukcji emisji CO2.
 5. JG Group sp. z o.o. (PL) – projekt JG vending machine – projekt stworzenia automatów wydających i odbierających używane narzędzia od klientów. Projekt ma na celu opracowanie systemu automatów do dystrybucji i zbiórki zużytych narzędzi, przyczyniając się do promowania gospodarki o obiegu zamkniętym. Podstawowa koncepcja dotyczy recyklingu i regeneracji narzędzi, aby zminimalizować ilość odpadów i ponownie wykorzystać metale  rzadkie, odnosząc się zarówno do kwestii środowiskowych, jak i ekonomicznych.
 6. Siebold/Hamburg Messebau Gmbh (DE) – projekt proCEd – prototypowanie bezemisyjnego stoiska wystawowego. Projekt ma na celu stworzenie bezemisyjnego prototypu stoiska targowego zgodnego z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym poprzez uwzględnienie wpływu konstrukcji targowych na środowisko. Intencją jest optymalizacja, przeprojektowanie i zaplanowanie okresu użytkowania materiałów budowlanych po zakończeniu targów, skutecznie zamykając istniejące cykle i przepływy materiałów.
 7. Kinotehnik OU (EE)- projekt ReLight – rewolucja w oświetleniu LED, inicjatywa upcyklingu. Projekt ma na celu promowanie cyrkularnych modeli biznesowych w branży oświetlenia LED poprzez ponowne wykorzystanie 75% materiałów ze starego sprzętu oświetleniowego. Kładzie również nacisk na zaangażowanie klientów w praktyki zrównoważonego rozwoju i oferuje 30% zniżki dla klientów.

Kolejne konkursy dla przedsiębiorców zainteresowanych zmianą modelu biznesowego na cyrkularny lub wdrożeniem konkretnych działań na rzecz produktów, procesów i usług o obiegu zamkniętym przewidziane są na wiosnę 2024 i 2025 roku.

Jeśli jesteś zainteresowany udziałem w projekcie Up2Circ i skorzystaniem ze wsparcia w postaci dostosowanych usług doradczych i wsparcia finansowego, skontaktuj się z nami:

e-mail: up2circ@lfr.lublin.pl
tel. 669 200 929, 81 528 53 31

WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI

WSPÓŁTWORZYMY, WSPÓŁPRACUJEMY

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA