Pożyczki dla firm
Współpraca zagraniczna
Szkolenia
Doradztwo, wsparcie innowacji
Inne usługi finansowe

#30LatDlaRegionu – SDS Optic S.A.

Najnowsze wydarzenia
13.04.2021
Ankieta dla MŚP dotycząca wielojęzycznych stron internetowych
Zapraszamy do udziału w badaniu na temat wielojęzycznych stron internetowych dla MŚP. Tłumaczenie maszynowe stanowi obecnie szybkie, tanie i łatwe rozwiązanie, w stopniu, w jakim było to wcześniej niewyobrażalne....
09.04.2021
Zagraniczne firmy poszukują partnerów biznesowych wśród firm z Polski
Serdecznie zachęcamy do lektury kwietniowego wydania newslettera ośrodka Enterprise Europe Network w Lubelskiej Fundacji Rozwoju, w którym m.in. zaproszenie do udziału w Lubelskim Forum Gospodarczym, które odbędzie się w...
#30LatDlaRegionu – SDS Optic S.A.

SDS Optic S.A. to dynamicznie rozwijająca się młoda firma z branży medtech stworzona przez zespół ekspertów z biologii, medycyny oraz zaawansowanych technologii fotonicznych. Za jej utworzeniem a następnie za prowadzeniem badań, stoją osoby, które zdobyły wiedzę i doświadczenia zawodowe w Stanach Zjednoczonych: dr hab. n. med. Magdalena Staniszewska, Dyrektor Naukowy SDS Optic i pomysłodawczyni mikrosondy do diagnostyki raka, przez wiele lat związana z Harvard Medical School w Bostonie oraz Marcin Staniszewski, Prezes Zarządu SDS Optic, absolwent The University of Akron i współpracownik NASA Laboratory.

 

Spółka powstała w 2013 r. we współpracy z inwestorami prywatnymi zrzeszonymi we Wschodniej Sieci Aniołów Biznesu funkcjonującej przy Lubelskiej Fundacji Rozwoju. Od tego czasu jesteśmy w stałym kontakcie m.in. realizując na rzecz SDS Optic usługi doradcze w ramach Ośrodka Enterprise Europe Network.

Ok 1,7 miliona odnotowywanych przypadków raka piersi każdego roku na Świecie i ok. pół miliona zgonów to problem, który mogą zredukować rozwiązania z zakresu diagnostyki nad którymi pracuje zespół SDS Optic S.A. Skuteczna i szybka metoda wykrywania choroby mogłaby uratować życie wielu pacjentek. Zespół SDS Optic pracuje nad przełomową technologią polegającą na szybkim wykrywaniu badanej substancji w organizmie, w tym markerów nowotworowych, ze szczególną dokładnością, z zastosowaniem wiązki laserowej i przy użyciu innowacyjnych komponentów. Dzięki wykorzystaniu cienkiej mikrosondy urządzenie ma wykonywać dokładne, bardzo szybkie i mniej bolesne badanie pomiaru markerów nowotworowych. Autorska technologia Spółki – inPROBE jest przełomowa w zakresie diagnostyki nowotworów I może zrewolucjonizować opiekę zdrowotną na całym świecie. Na obecnym etapie działalność SDS Optic skupia się na nowotworach piersi.

     

 

Lubelski sposób na raka!

Wizją i celem przedsiębiorstwa jest pomoc w zwiększeniu przeżywalności raka o 30% do 2030 roku poprzez wprowadzenie, nowatorskiego testu immunologicznego wykonywanego w czasie rzeczywistym – inPROBE Platform Technology. Potencjał rozwiązań nad którymi pracuje SDS Optic dostrzegło juz szereg instytucji. Firma na wdrożenie technologii otrzymała wsparcie  z różnych programów badawczych  w ramach funduszy UE, w tym jeden z największych grantów w Polsce z programu Horyzont 2020 (SME Instrument). Firma poza wsparciem aniołów biznesu pozyskała również kapitał inwestycyjny od funduszy  seed/venture capital. SDS Optic S.A.  jak również członkowie zespołu są  laureatami wielu nagród w ramach konkursów o zasięgu ogólnopolskim jaki i europejskim. W 2020 r. dr hab. n. med. Magdalena Staniszewska otrzymała nagrodę w konkursie Innovation Radar Prize 2020 w kategorii Women-led Innovation organizowanym przez Komisję Europejską.

 

Proszę powiedzieć jakie były najważniejsze kamienie milowe – etapy w rozwoju Państwa przedsiębiorstwa?

Mateusz Sagan, Dyrektor ds. Rozwoju oraz Członek Rady Nadzorczej SDS Optic: Najważniejsze dla nas etapy to prace technologiczne i B+R, które prowadzimy w naszych laboratoriach w Lublinie oraz w laboratoriach naszych partnerów technologicznych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Równie ważne dla nas to pozyskiwanie kapitału na finansowanie skomplikowanych prac B+R. W trzech rundach inwestycyjnych udało nam się pozyskać prawie 5mln zł, a w trzech dodatkowych rundach dotacyjnych udało nam się w sumie pozyskać dodatkowe ponad 40 mln zł.

 Czy istnieje według Pana recepta na sukces nowo powstałej firmy w branży technologicznej?

W tak specyficznym środowisku jak startupy deep-techowe, nie generujące przychodów i których czas realizacji i dojścia do rynku (tzw. time-to-market) jest bardzo długi, receptą na sukces są przede wszystkim odpowiednio dobrani ludzie współzarządzający oraz multidyscyplinarny zespół B+R. Ważnym aspektem jest również budowanie szerokiej sieci networkingu wśród partnerów technologicznych (Uniwersytety, Instytuty, firmy technologiczne, itp), wśród tzw. Liderów Opinii (lekarze, naukowcy, rada naukowa) oraz wokół całego ekostystemu innowacji (Klastry, fundusze inwestycyjne, akceleratory, itp) 

W jaki sposób Lubelska Fundacja Rozwoju, która w tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia działalności pomogła Państwa firmie?

Lubelska Fundacja Rozwoju wspierała powstanie firmy w Lublinie (idea SDS Optic powstała w Bostonie, USA, a pierwsze kroki w Polsce firma stawiała w Szczecinie). LFR wspierała nas w budowaniu relacji z prywatnymi inwestorami kapitałowymi, za pośrednictwem działającej przy Fundacji Wschodniej Sieci Aniołów Biznesu. W trakcie realizacji naszego projektu w ramach SME Instrumentu Horizon2020, LFR realizuje dla nas zadania doradcze oraz coachingowe w ramach struktur Enterprise Europe Network.