05.08.2021

#30LatDlaRegionu – ENERGOREMONT Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Przedsiębiorstwo Wdrażania Nowych Technologii Remontowych Energoremont Sp. z o.o. to przedsiębiorstwo inżynierskie specjalizujące się w dostawach, remontach i modernizacjach urządzeń wymiennikowych dla przemysłu. Zostało założone w 1988 roku w Lublinie. Na rynku Energoremont znany jest z ekspresowej wymiany  zużytych rur w skraplaczach turbin parowych, podgrzewaczach, chłodnicach, wyparkach, aparatach chemicznych etc. Spółka znana jest również z dostawy nowych wymienników na najwyższe parametry ciśnienia i temperatury mediów.

Współpraca Energoremont Sp. z o.o. z Lubelską Fundacją Rozwoju miała miejsce przede wszystkim na etapie wdrażania przez Fundację programów przedakcesyjnych PHARE i funduszy dla przedsiębiorstw w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego – Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw. Krasnostawskie przedsiębiorstwo inżynieryjne profesjonalnie i aktywnie podchodziło do realizowania projektów inwestycyjnych w czasie kiedy LFR pełniła zadania Regionalnej Instytucji Finansującej. Spółka ze wsparciem funduszy UE  zrealizowała dwa projekty ze środków PHARE 2000 – Fundusz Dotacji Inwestycyjnych oraz duży i złożony projekt dot. rozbudowy przedsiębiorstwa oraz zakupu specjalistycznych urządzeń i wyposażenia w ramach SPO-WKP. To przedsięwzięcie zostało zrealizowane z sukcesem w 2006 roku.

Doskonałym podsumowaniem jakości współpracy pomiędzy Fundacją a Spółką Energremont było uhonorowanie nas dyplomem Mecenasa Innowacji przy okazji uroczystości związanych z jubileuszem 25-lecia działalności przedsiębiorstwa w 2013 r.

Inżynieria podniesiona do rangi sztuki

Energoremont Sp. z o.o jest przedsiębiorstwem wielokrotnie nagradzanym dysponującym wszelkimi niezbędnymi certyfikatami i uprawnieniami. Dzięki oryginalnym przyrządom i narzędziom opracowanym i wdrożonym, postrzegany jest jako firma od najtrudniejszych zagadnień wymiennikowych. Najnowsza firmowa technologia – COBRA™ stanowi rewolucję w serwisowaniu wymienników przemysłowych, pozwala na traktowanie pęczków rurowych jako elementów łatwo wymiennych podobnie jak np wkład w filtrach.

 

Energoremont Sp. z o.o. to przedsiębiorstwo inżynierskie, które zdobyło wysoką pozycję na rynku usług związanych z wytwarzaniem i remontami zaawansowanych urządzeń m.in. w energetyce, ciepłownictwie, cukrowniach zarówno w kraju jak i zagranicą. Proszę powiedzieć, jakie były najważniejsze etapy w rozwoju Pana Spółki?

Kazimierz Ruszniak, założyciel i Prezes Zarządu Energoremont Sp. z o. o.: Zaczynaliśmy w 1988 roku od usług innowacyjnymi narzędziami do remontu skraplaczy turbin parowych. Pierwsze realizacje dały świetne wyniki ale niestety sezonowość prac nie pozwalała na utrzymanie stałej pracy dla załogi. Mozolnie dorabialiśmy się zaplecza produkcyjnego. Istotnym etapem był zakup w 1994 roku likwidowanego zaplecza ZREMB w Krasnymstawie i przeniesienie tutaj zakładu. Od 2005-go roku wsparcie środkami unijnymi, uzyskane dzięki LFR i później LAWP pozwoliło na budowę nowoczesnego zaplecza produkcyjnego i zakupy specjalistycznego oprogramowania inżynierskiego. W ciągu kilku lat inwestycje te przełożyły się na istotne zwiększenie obrotów.  Kolejnym istotnym etapem była zagraniczna akwizycja usług . Wynikiem jest promocja firmy w 10 krajach europejskich,  kilka intratnych kontraktów i potwierdzenie przewagi technologicznej w Europie.

Czy wśród zrealizowanych zleceń albo wdrożonych technologii są takie, z których jest Pan szczególnie dumny?

W naszej historii udało nam się wdrożyć wiele oryginalnych oprzyrządowań związanych z ekspresową wymianą rur i technologiami niezawodnych połączeń rur wymiennikowych z dnami sitowymi. Bywały takie sytuacje u naszych klientów, że poza strefą prac mieliśmy gromadę „obserwatorów” nie mogących oderwać wzroku od wykonywanych przez nas czynności. Ostatnio taką sytuację mieliśmy w Elektrowni Boxberg w  Niemczech. A wdrażana tam ubiegłym roku technologia Cobra™ doczekała się uznania na najbardziej prestiżowej konferencji energetycznej  VGB w Karslruhe. Obecnie przeszkodą w podboju zagranicznych rynków tą technologią są ograniczenia Covidowe.  

Każdego z naszych rozmówców pytamy o receptę  na sukces biznesie… Czy jako osoba kierująca przedsiębiorstwem, w którym udaje się łączyć specjalistyczną wiedzę inżynieryjną z entuzjazmem w działaniu, miałby Pan jakieś rady, które można przekazać tym, którzy stawiają pierwsze kroki w biznesie?

To co sprawdziło się w naszym przypadku i z czego mogą skorzystać ci, którzy decydują się na podjęcie własnej działalności to:

– aktywny udział w konferencjach specjalistycznych.

– liczne kontakty z  instytucjami technicznymi i laboratoriami,

-częsty udział w naradach technicznych u klientów.

Te wszystkie „narzędzia” pozwalały nam czytać rynek, skutecznie wygrywać przetargi i inwestować w najbardziej potrzebne kierunki.

 

Czy Lubelska Fundacja Rozwoju, która w tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia działalności, w jakiś sposób pomogła Spółce Energoremont?

Środki unijne uzyskane za pośrednictwem LFR dodały nam odwagi w zakupach u najlepszych producentów obrabiarek i osprzętu spawalniczego. Zespół inżynierski dostał świetne oprogramowanie i mógł projektować śmiałe rozwiązania sprzętowe oraz produkować je i wdrażać. Na uwagę zasługuje również fakt że aplikacje o środki unijne zawsze były realizowane na podstawie przejrzystych kryteriów. Gratulujemy jubileuszu i mamy nadzieję na dalszą współpracę.

Foto: Energoremont Sp. z o.o.

WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI

WSPÓŁTWORZYMY, WSPÓŁPRACUJEMY

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA