08.06.2021

#30LatDlaRegionu – Drukarnia DAKO

Drukarnia DAKO Kozioł i Wspólnicy spółka jawna z Lubartowa jest największą w Polsce drukarnią opakowań ze 100% udziałem kapitału polskiego. Początki działalności tego rodzinnego przedsiębiorstwa sięgają lat 70-tych. Od lat 90-tych natomiast Drukarnia DAKO skupiła się na poligrafii opakowaniowej. Obecnie DAKO to dwa wyspecjalizowane zakłady produkcyjne zlokalizowane w Lubartowie,  spełniające najwyższe wymagania ze strony klientów. To ok. 60,5 tys m2 powierzchni magazynowych, produkcyjnych i biurowych i blisko 900 pracowników!

Rozwój ze wsparciem UE

Rozwój Spółki w ostatnich 20 latach jest bardzo mocno związany z programami finansowanymi ze środków Unii Europejskiej. Tylko w okresie pełnienia przez Lubelską Fundację Rozwoju zadań Regionalnej Instytucji Finansującej, DAKO zrealizowała 6 dużych projektów inwestycyjnych a pierwsze z nich zostały dofinansowane już w ramach programów pomocowych PHARE. Najistotniejsze jednak dla rozwoju Spółki były 4 projekty zrealizowane w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w perspektywie finansowej na lata 2007 – 2013.

Drukarnia DAKO dzięki posiadaniu najnowszych technologii i urządzeń oraz doświadczonemu i wykwalifikowanemu personelowi jest w stanie zagwarantować najwyższą jakość produkowanych wyrobów. Z najwyższej jakości opakowaniami projektowanymi i produkowanymi przez DAKO może spotkać się na co dzień każdy konsument w Polsce. W ok 15% produkcja DAKO realizowana jest również na eksport. Wyroby DAKO to też najnowsze techniki druku i uszlachetniania wyglądu opakowań – firma dla podniesienia jakości wyrobów stosuje takie  techniki jak kalandrowanie, laminowanie, hot-stamping, lakierowanie czy tłoczenie.

Drukarnia DAKO to rodzinne przedsiębiorstwo z bardzo długą historią. Proszę krótko powiedzieć jakie były najważniejsze kamienie milowe – etapy w rozwoju Państwa firmy?

Jan Kozioł – współwłaściciel, syn założyciela firmy: Prowadzenie firmy to bycie ciągle w drodze, w czasie której nasze plany, sposób prowadzenia biznesu, sposób myślenia i zarządzania konfrontuje się z rzeczywistością oraz oczekiwaniami rynku. Wymaga to nieustannego doskonalenia w prowadzeniu działalności.  Każdego dnia trzeba odpowiadać sobie na pytanie  gdzie chcemy być jutro. Początki naszej działalności sięgające lat 70-dziesiątych to szereg wydarzeń, decyzji oraz inwestycji, które przyczyniły się do rozwoju naszej firmy i zbudowaniu aktualnej pozycji rynkowej. Kiedy dzisiaj patrzymy wstecz bez wątpienia najważniejszymi kamieniami  milowymi były inwestycje w druk offsetowy i zadruk farbami UV jakie realizowaliśmy od 1988, rozwój infrastruktury i rozbudowa hal produkcyjnych i magazynowych, która jest realizowana od 1998 do chwili obecnej. Ważnym etapem naszego rozwoju była inwestycja w druk wielkoformatowy oraz linie do kaszerowania w2009 roku i poszerzenie działalności o produkcję tektury falistej oraz druk flexo w roku 2015.

Jak prowadzi i rozwija się tak duże przedsiębiorstwo w naszych regionalnych realiach? Czy macie Państwo wsparcie ze strony władz lokalnych? Czy pozyskiwanie nowych pracowników nie stanowi dla Państwa problemu?

Nieodłącznym elementem biznesowej rzeczywistości są wyzwania z jakimi przychodzi nam się mierzyć w różnych obszarach działalności. Na pewno problemem jest brak szkół zawodowych, które mogłyby kształcić pracowników w kierunku szeroko rozumianej  poligrafii. Na optymalizację naszych procesów produkcyjnych i logistycznych ma wpływ zaplecze w postaci dróg dojazdowych, które wymaga ciągłej rozbudowy. Liczymy w tej kwestii na wsparcie władz lokalnych.

Tylko w okresie, kiedy Lubelska Fundacja Rozwoju pełniła rolę Regionalnej Instytucji Finansującej, zrealizowaliście Państwo 6 dużych projektów inwestycyjnych. Czy projekty z dofinansowaniem unijnym przyczyniły się jakoś istotnie do rozwoju Państwa Spółki? Jak oceniacie Państwo dotychczasową współpracę z Lubelską Fundacja Rozwoju, która w tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia działalności?

Wszystkie nasze inwestycje oraz innowacyjne rozwiązania nie byłyby możliwe bez środków unijnych jakie pozyskaliśmy. Otrzymane fundusze  to nieoceniona pomoc, która w istotny sposób przyczyniła się do rozwoju Drukarni DAKO. Z pewnością owocna współpraca z Lubelską Fundacją Rozwoju była ważnym elementem na tej drodze.

Proszę zdradzić jakie są Państwa dalsze plany rozwojowe? Na Państwa stronie internetowej można znaleźć informację, że swoim klientom już teraz oferujecie „wszystko w zakresie druku” – czy są w takim razie dostępne na Świecie technologie, których jeszcze nie stosujecie?

Pomimo trudnej sytuacji pandemicznej z nadzieją patrzymy w przyszłość. Mamy plany i marzenia m.in. w zakresie dalszej automatyzacji procesów produkcyjnych. Chcemy odważnie kroczyć do przodu. Tylko stawiając sobie kolejne wyzwania możemy się rozwijać. Wierzymy, że odważna wizja i jasno ukierunkowany rozwój to wyraz odpowiedzialnego zarządzania.

 

Foto: DAKO

WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI

WSPÓŁTWORZYMY, WSPÓŁPRACUJEMY