Pożyczki dla firm
Współpraca zagraniczna
Szkolenia
Doradztwo, wsparcie innowacji
Inne usługi finansowe

#30LatDlaRegionu – Centrum Handlowe WAMEX

Najnowsze wydarzenia
13.04.2021
Ankieta dla MŚP dotycząca wielojęzycznych stron internetowych
Zapraszamy do udziału w badaniu na temat wielojęzycznych stron internetowych dla MŚP. Tłumaczenie maszynowe stanowi obecnie szybkie, tanie i łatwe rozwiązanie, w stopniu, w jakim było to wcześniej niewyobrażalne....
09.04.2021
Zagraniczne firmy poszukują partnerów biznesowych wśród firm z Polski
Serdecznie zachęcamy do lektury kwietniowego wydania newslettera ośrodka Enterprise Europe Network w Lubelskiej Fundacji Rozwoju, w którym m.in. zaproszenie do udziału w Lubelskim Forum Gospodarczym, które odbędzie się w...
#30LatDlaRegionu – Centrum Handlowe WAMEX

Kolejna prezentacja w Cyklu Jubileuszowym! WAMEX Sp. z o.o. sp.k. to przedsiębiorstwo utworzone w 1990 roku. Obecnie WAMEX to Centrum Handlowe zlokalizowane w centrum miasta Łęczna, przy drodze krajowej nr 82 biegnącej w kierunku Włodawy. Centrum Handlowe obsługuje obszar zamieszkały przez ok 85 tys osób z terenu 6 powiatów. Łączna powierzchnia terenu jaką zajmuje WAMEX to ok. 20.000 m² z czego  7tys m 2 to powierzchnia handlowo-usługowa.

Przez okres prawie 5 lat – do 2003 roku akcjonariuszem Centrum Handlowego WAMEX był Lubelski Fundusz Kapitałowy Sp. z o.o. – spółka zależna Lubelskiej Fundacji Rozwoju. Celem działalności Funduszu – w czasach kiedy dostęp do kredytów bankowych był mocno ograniczony – było ułatwianie małym i średnim przedsiębiorstwom z terenu województwa lubelskiego dostępu do kapitału poprzez inwestowanie w formie wkładów kapitałowych. Taki był też cel inwestycji w WAMEX S.A. Ta inwestycja kapitałowa była w dużej mierze szczególna również dlatego, że w przypadku spółki, która wówczas nosiła nazwę Regionalne Centrum Handlowe WAMEX S.A. doszło do pierwszego historii LFK Sp. z o.o. „wyjścia” kapitałowego – pakiet 49% akcji spółki został sprzedany założycielom spółki WAMEX.

 

Misją Centrum Handlowego WAMEX jest prowadzenie biznesu z jednoczesnym przestrzeganiem wysokich standardów etycznych. Przedsiębiorstwo było wielokrotnie nagradzane m.in. certyfikatami „Gazela Biznesu” i „Przejrzysta Firma”. WAMEX jest szeroko znany również z organizacji festynów „Pożegnanie Lata”. Cyklicznie inicjuje i prowadzi różnego rodzaju akcje społeczne i charytatywne takie jak akcja „Ratujmy Życie”, która polega na organizowaniu i wspieraniu punktów honorowego krwiodawstwa w powiecie łęczyńskim. W trakcie akcji RCKiK w Lublinie zebrało ponad 500 litrów krwi.

           

Proszę krótko opowiedzieć o historii i najważniejszych etapach w rozwoju Pana przedsiębiorstwa?

Wojciech Adamski, Prezes Zarządu WAMEX Sp. z o.o. sp.k.: Działalność gospodarczą rozpoczęliśmy z żoną w 1990 roku od kredytu dla bezrobotnych i sklepiku wielobranżowego w 16 metrowym pomieszczeniu w piwnicy. Po dwóch latach wymyśliliśmy nazwę WAMEX. W ciągu następnych 3 lat rozwinęliśmy działalność do 5-u sklepów w Łęcznej i małej hurtowni chemicznej. W 1995 roku, za kredyt z PKO BP SA kupiliśmy działkę w centrum Łęcznej zabudowaną sklepem o powierzchni ponad 1000m kw. Oprócz działalności handlowej zaczęliśmy wynajmować lokale. W latach 1996-1998 rozbudowaliśmy obiekt do prawie 2.000m kw. W 1997 przekształciliśmy firmę w spółkę akcyjną, co pozwoliło w następnym roku pozyskać inwestora: Lubelski Fundusz Kapitałowy. Dokupiliśmy kolejne działki umożliwiające dalszą rozbudowę o 1.500m kw. W nowym budynku, oprócz części wynajmowanej, otworzyliśmy duży sklep pod nazwą „DYSKONT SPOŻYWCZY” w 2001 r za pieniądze pożyczone od banków, dobudowaliśmy kolejny segment o powierzchni 1.300m kw, który nazwaliśmy „TWÓJ DOM”. Lata 2001-2007 to próby znalezienia swojego miejsca na lokalnym rynku. Próbowaliśmy z hurtownią spożywczą i napojów z różnym skutkiem. Uznaliśmy, że ze względu na lokalizację nieruchomości najlepiej skupić się na dalszym rozwijaniu Centrum Handlowego WAMEX. W roku 2007 zrealizowaliśmy z miastem Łęczna inwestycję w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Na terenie należącym do Miasta Łęczna zbudowaliśmy dworzec autobusowy. Przy dworcu na własnej działce zbudowaliśmy pasaż handlowy „ŁĘCZNA DWORZEC” o powierzchni 1.150m kw. Powierzchnię wykorzystywaną przez nasz dyskont przejęła należąca do Emperii Spółka Stokrotka, która została naszym największym i strategicznym najemcą. Obecnie WAMEX to /łącznie z dworcem autobusowym/ 20.000m kw, terenu w centrum miasta Łęczna. 7.000m kw. powierzchni handlowej. 198 miejsc parkingowych. Miesięcznie odwiedza nas ponad 100.000 klientów.

Czy jest według Pana jakaś uniwersalna recepta na sukces w biznesie, którą można przekazać np. początkującym przedsiębiorcom?

Recepta na sukces w biznesie: na dwa kroki do tyłu starać się zrobić dwa i pół kroku do przodu. Po wielu latach okaże się, że te pół kroku to sukces w biznesie. Poza tym trzeba mieć szczęście, aby w odpowiednim czasie trafić na odpowiednich ludzi. Później wystarczy już „tylko” przekonać tych ludzi do swojej wizji. My to szczęście mieliśmy.

W jaki sposób Lubelska Fundacja Rozwoju, która w tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia działalności pomogła Pana firmie?

Lubelska Fundacja Rozwoju, poprzez LFK była mniejszościowym akcjonariuszem WAMEX SA w latach 1999 do 2003. Nauczyłem się od Was, że biznes to nie tylko spontaniczny bieg do przodu. Za rozwojem muszą nadążać wskaźniki i chłodna ocena ryzyka. Zrozumiałem, że działalność w formie spółki akcyjnej wymaga więcej procedur formalnych i prawnych. Dzięki Waszej inwestycji firma WAMEX SA pozyskała środki na dalszy rozwój. Wasza obecność wprowadziła bardzo dużo porządku i systematyczności w naszym szybkim, ale dość chaotycznym rozwoju. Dzięki temu porządkowi nie tylko staliśmy się bardziej wiarygodni dla banków i innych instytucji finansowych ale również uniknęliśmy popełnienia nieodwracalnych błędów podczas dalszego rozwoju. Uważam, że po Waszym wyjściu z inwestycji obie strony mogły stwierdzić, że zrealizowały postawione cele. Z dzisiejszej perspektywy jeszcze bardziej uważam, że rozwój firmy WAMEX to jest nasz wspólny sukces. Bardzo Wam za to dziękuję i życzę kolejnych, udanych 30 lat.