06.07.2021

#30LatDlaRegionu – Asseco Business Solutions S.A.

 

Asseco Business Solutions to jedna z wiodących polskich spółek informatycznych, specjalizująca się w produkcji rozwiązań IT dla przedsiębiorstw. Jej systemy od ponad dwudziestu lat z powodzeniem wspomagają funkcjonowanie kilkudziesięciu tysięcy klientów biznesowych z ponad 50 krajów świata. Asseco Business Solutions powstało w 2007 roku, w wyniku połączenia kilku niezależnych spółek oferujących rozwiązania IT dla przedsiębiorstw: ANICA System, Safo, Softlab, WAPRO oraz Incenti (w 2018 roku dołączyła także firma Macrologic S.A.). Asseco Business Solutions wchodzi w skład Grupy Asseco.

Jedną z ośmiu zrealizowanych przez Lubelski Fundusz Kapitałowy Sp. z o.o. inwestycji kapitałowych, była inwestycja w ANICA System S.A. Inwestycja naszego funduszu typu venture capital była przykładem wzorcowo przeprowadzonej inwestycji kapitałowej. Co najważniejsze, ta pierwsza inwestycja uruchomiła w ANICA System łańcuch kolejnych inwestycji, które doprowadziły do dynamicznego rozwoju Spółki i w konsekwencji pozwoliły Spółce ANICA System stać się częścią międzynarodowej Grupy Asseco.

Asseco Business Solutions zatrudnia aktualnie ponad 1000 pracowników w 15 biurach zlokalizowanych na terenie całej Polski. Firma jest częścią międzynarodowej Grupy Asseco, która skupia spółki działające w branży informatycznej na całym świecie. Jest też notowana na Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.

Asseco Business Solutions specjalizuje się w produkcji rozwiązań IT, które pomagają zarządzać procesami biznesowymi w różnej wielkości przedsiębiorstwach. Firma zajmuje się również prowadzeniem projektów wdrożeniowych u klientów oraz utrzymaniem i rozwojem wdrożonych systemów. Systemy ERP Asseco Business Solutions – Macrologic ERP by Asseco, Softlab ERP by Asseco oraz WAPRO ERP by Asseco, są jednymi z najczęściej wybieranych rozwiązań ERP w Polsce. Dotyczy to w szczególności takich obszarów, jak finanse i księgowość, HR, kadry i płace, WMS, produkcja, sprzedaż i logistyka itd. Ponadto firma oferuje Platformę Rozwiązań Asseco Business Solutions, która wspiera procesy sprzedażowe. W jej skład wchodzą takie systemy, jak m.in. Mobile Touch by Asseco, Connector by Asseco oraz Direct Portal by Asseco. Pozwalają one producentom na efektywną realizację sprzedaży za pomocą sieci przedstawicielskich, a także wymianę danych oraz współpracę z dystrybutorami i detalistami. Rozwiązania Asseco Business Solutions dostępne są w modelu licencyjnym, usługowym oraz chmurowym.

Asseco Business Solutions zrealizowało projekty dla różnej wielkości firm z wielu branż – zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Spółka posiada użytkowników w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Azji, Afryce oraz obydwu Amerykach. Wśród jej klientów znajdują się takie firmy jak np. Agata Meble, Atlas, Dr. Oetker, Europcar, Grupa Inter Cars, Herbapol Lublin, Henkel, Hortex, LOTTE Wedel, L’Oréal, Maspex, McCormick, Orange, Polska Press Grupa, Topsil Global, Totalizator Sportowy, Wyborowa Pernod Ricard, Żywiec Zdrój oraz wiele innych.

ASSECO BS – MIEJSCE GDZIE RZECZY DZIEJĄ SIĘ NAPRAWDĘ

Asseco Business Solutions zajmuje od kilku już lat czołowe miejsca w wielu zestawieniach branżowych opisujących rynek IT w Polsce, a także zagranicą (rozwiązania wsparcia sprzedaży). Firma należy do grona czołowych polskich producentów systemów klasy ERP zarówno dla dużych i średnich firm – Softlab ERP by Asseco i Macrologic ERP by Asseco oraz dla rynku MSP – WAPRO ERP by Asseco. Spółka zajęła m.in. pierwsze miejsce w prestiżowym rankingu dostawców rozwiązań klasy ERP w Polsce – Computerworld TOP 200 (edycja 2020 r.), który ukazuje obraz polskiego sektora ICT.

Asseco Business Solutions liderem technologicznym na rynku SFA – Asseco Business Solutions S.A. została pozytywnie oceniona w najnowszym raporcie „2021 Vendor Panorama for Retail Execution and Monitoring in Consumer Goods” przygotowanym przez organizację Promotion Optimization Institute (POI). Spółka oraz jej system Mobile Touch by Asseco otrzymały bardzo wysokie noty w większości ocenianych kategorii. Asseco Business Solutions przyznano także prestiżową nagrodę „POI Best-in-Class” za innowacyjne rozwiązania SFA oraz opisano ją jako globalnego dostawcę i lidera w obszarze rozwiązań SFA dla branży FMCG. System Mobile Touch by Asseco został także zakwalifikowany do ścisłej czołówki wiodących globalnych rozwiązań klasy SFA. System Asseco BS otrzymał wysokie oceny w opublikowanym niedawno raporcie SPARK Matrix™, którego autorami są analitycy z międzynarodowej firmy badawczo-doradczej Quadrant Knowledge Solutions.

 „Złota Innowacja Retail 2020” dla Direct Portal by Asseco – Platforma współpracy uczestników rynku FMCG – Direct Portal by Asseco, zdobyła pierwsze miejsce w 3 edycji konkursu konsumenckiego Złote Innowacje FMCG & Retail 2020, w kategorii najbardziej innowacyjne rozwiązanie wspierające handel.

Asseco Business Solutions S.A. powstała z połączenia kilku spółek informatycznych w tym m.in. ANICA System S.A., w którą to Spółkę przez kilka lat zaangażowany był Lubelski Fundusz Kapitałowy. Jak Pan ocenia tamten etap współpracy? Czy kapitał naszego Funduszu wpłynął w jakiś sposób na rozwój ANICA System?

 Piotr Masłowski, Wiceprezes Zarządu Asseco Business Solutions S.A.: Inwestycja Lubelskiego Funduszu Kapitałowego w naszą spółkę (ANICA System S.A.) była dla nas niezwykle ważnym, a nawet przełomowym wydarzeniem. Wtedy, w 1997 roku byliśmy niedużą, lubelską firmą (teraz można by powiedzieć, że startupem), mieliśmy pomysły, marzenia, ale zdecydowanie brakowało nam kapitału na rozwój. Pracowaliśmy nad niezwykle innowacyjnym produktem, mobilnym systemem klasy SFA (Sales Force Automation) – systemem wspomagającym pracę terenowych przedstawicieli handlowych. Całkowicie nowatorskim rozwiązaniem na rynku systemem, który działał na urządzeniach mobilnych, usprawniał i automatyzował pracę przedstawicieli handlowych (umożliwiał między innymi zbieranie zamówień w sklepach, raportowanie efektów wizyt handlowych), dawał możliwość (co w tamtym okresie było praktycznie niespotykane) elektronicznej komunikacji pomiędzy pracownikiem terenowym a centralą jego firmy; cyfrową dystrybucję zebranych zamówień do realizujących je dystrybutorów. Takich systemów nie było wtedy na europejskim rynku. Cały proces pracy przedstawicieli handlowych odbywał się praktycznie w oparciu o raportowanie papierowe. Byliśmy świadomi potencjału rynkowego naszego rozwiązania, ale brakowało nam kapitału, umożliwiającego szerokie wyjście z naszym produktem do potencjalnych klientów – przede wszystkim dużych, międzynarodowych firm z branży FMCG, pracujących w oparciu o duże, kilkusetosobowe sieci przedstawicielskie. Byliśmy małą firmą z Lublina a chcieliśmy dotrzeć z naszą ofertą do takich firm jak Henkel, Nestle, Unilever, itp. Wiedzieliśmy, że mamy tak dobry produkt, iż znajdzie on uznanie nie tylko na polskim, ale także na zagranicznych rynkach. Inwestycja Lubelskiego Funduszu Kapitałowego dała nam środki na rozwój: technologiczny, organizacyjny, biznesowy, na zdecydowane rozszerzenie skutecznej aktywności produkcyjnej, marketingowej i sprzedażowej, co w efekcie umożliwiło nam skuteczną ekspansję rynkową i szybki rozwój firmy. Współpraca z Lubelskim Funduszem Kapitałowym była dla Anica System S.A. nie tylko inwestycją kapitałową – niezwykle cenne było dla nas uzyskanie dostępu do oferowanego przez fundusz „know how” w zakresie zarządzania firmą; do konsultingu, procedur, metod zarządczych, dobrych praktyk biznesowych (sprawdzonych na rynkach rozwiniętych), a wtedy w 1997 roku dopiero wprowadzanych na polski rynek przedsiębiorstw. Byliśmy otwarci na wiedzę, a ludzie tworzący Fundusz pomogli nam do tej wiedzy dotrzeć i skutecznie ją wykorzystać. To przełożyło się na fakt, że w przeciągu kilku lat od uruchomienia współpracy z Lubelskim Funduszem Kapitałowym Anica System, z małej lokalnej firmy informatycznej stała się europejskim liderem w produkcji systemów wsparcia sprzedaży (w tym przede wszystkim mobilnych systemów klasy SFA).

 Skład Zarządu Asseco BS to w zasadzie w 100% kadra zarządzająca ANICA System z czasów, kiedy mieliśmy możliwość współpracować… W jakim stopniu oferta, produkty ASSECO BS są kontynuacją tego w czym specjalizowała się ANICA System S.A.?

Obecnie produkty i usługi, które powstały w okresie istnienia Anica System S.A. nadal stanowią jedną z kluczowych części oferty Asseco Business Solutions. Oczywiście nie są to te same systemy co kilkanaście lat temu, ale ich kolejne wersje; produkowane w oparciu o inne (najnowsze technologie); stale rozwijane (a więc zdecydowanie bogatsze funkcjonalnie); posiadające nowoczesny – współczesny interfejs, wykorzystujące w swoim działaniu algorytmy sztucznej inteligencji. Uzupełniają one szeroką gamę, oferowanych przez naszą firmę, systemów klasy ERP (Enterprise Resource Planning), czyli systemów wspomagających kompleksowe zarządzanie różnymi obszarami przedsiębiorstwa. To co kilkanaście lat temu zapoczątkowane zostało w ANICA System jest obecnie kontynuowane i rozwijane w Asseco Business Solutions. Zdecydowanie zmieniła się skala działania. Jest nieporównywalnie większa. Startowaliśmy w Anica System z jednym produktem (ebi mobile) i walczyliśmy o pozyskanie kilku pierwszych klientów. Dziś w ramach Asseco Business Solutions oferujemy niezwykle szeroką paletę produktów i usług (Platforma Rozwoju Biznesu) będących kontynuacją pomysłów zrodzonych w Anica System. Te rozwiązania każdego dnia wspierają pracę kilkudziesięciu tysięcy użytkowników, zatrudnionych w firmach działających w kilkudziesięciu krajach świata.

Każdego z naszych rozmówców pytamy o receptę na sukces w biznesie oraz o sugestie dla młodych przedsiębiorców… Czy z perspektywy doświadczonego menedżera zarządzającego dużą Spółką informatyczną miałby Pan jakieś rady dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w branży IT?

Po pierwsze trzeba mieć marzenia, trzeba stawiać sobie ambitne cele. Po drugie (i to jest niezwykle istotne) trzeba mieć determinację w ich realizacji. Konsekwencję, wytrwałość i odwagę. Trzeba pamiętać, że wizja bez realizacji to tylko fikcja. Zawsze uważaliśmy, że na rynku jest kilka rodzajów firm. Takie, które potrafią sprawić, że coś się dzieje. Takie, które myślą że to potrafią. Takie, które obserwują, że coś się dzieje. Takie, które zastanawiają się co się zdarzyło. I wreszcie takie, które nie wiedzą, że cokolwiek się zdarzyło. Anica System a obecnie Asseco Business Solutions to zdecydowanie firma, która potrafi sprawić, że rzeczy dzieją się naprawdę. Dzięki ludziom, którzy ją tworzą (ich wiedzy, pracowitości, zaangażowaniu) cały czas oferujemy naszym klientom wciąż nowe rozwiązania (nowoczesne technologicznie i biznesowo systemy), dostarczające im realnych korzyści – tworzące wartość dla rynku. Nasza firma od początku swojego istnienia kierowała się kilkoma, niezwykle ważnymi wartościami. Zawsze pasjonowała nas najnowsza technologia. Wcześniej były to między innymi rozwiązania mobilne, wymiana i analiza danych; obecnie jest to przede wszystkim sztuczna inteligencja (AI – Artificial Intelligence) i jej praktyczne możliwości zastosowania w tworzonych przez nas produktach oraz produkty i usługi oferowane w pełnym modelu chmurowym. Wiemy, że w naszej branży właśnie umiejętne zastosowanie najnowszej technologii i wiedzy rynkowej stanowi o sile i przewadze konkurencyjnej. Dlatego też równolegle z inwestycjami w kompetencje technologiczne, systematycznie rozwijamy naszą wiedzę ekspercką. Jesteśmy niezwykle blisko naszych klientów, rozmawiamy z nimi o ich problemach, analizujemy procesy biznesowe, które realizują. I dzięki temu potrafimy zaproponować im takie produkty i usługi, które dostarczają im realnych korzyści. Naszą nadrzędnym celem jest długofalowa współpraca z naszymi klientami; bycie dla nich partnerem technologicznym w ich biznesie. To wszystko nie byłoby zaś możliwe bez ludzi, którzy tworzą naszą firmę – czyli pracowników Asseco Business Solutions. To oni (ich wiedza, kompetencje, energia) są kluczowym kapitałem naszej organizacji. Mamy naprawdę świetny, niezwykle kompetentny, ambitny zespół. Czasem żartujemy, że firma ma coraz więcej lat, ale jej pracownicy są coraz młodsi. To w dużym stopniu stanowi o naszym sukcesie. Mądre połączenie doświadczenia oraz energii i kreatywności, tkwiącej w młodych ludziach. W firmach technologicznych (czyli takich jak nasza) to właśnie inwestycja w ludzi, w ich rozwój, umiejętności, dobrą atmosferę w pracy stanowi jeden z najważniejszych czynników sukcesu.

 

Pełną informację o rozwiązaniach Asseco Business Solution można znaleźć na stronie https://assecobs.pl/

Foto: Asseco Business Solutions S.A.

WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI

WSPÓŁTWORZYMY, WSPÓŁPRACUJEMY