04.03.2021

#30latdla regionu – BHZ Agromat

Historia współpracy kolejnego lubelskiego przedsiębiorcy z Lubelską Fundacją Rozwoju.

Biuro Handlu Zagranicznego AGROMAT, którego właścicielem jest Pan Zbigniew Matusiak to przedsiębiorstwo założone w 2008r. i od lat współpracujące z Lubelską Fundacją Rozwoju. BHZ Agromat jest firmą handlową specjalizującą się w obrocie najlepszymi jakościowo surowcami ekologicznymi pochodzenia rolniczego. Firma należy do ścisłego grona finalistów Konkursu Enterprise Europe Network Award 2018. Jako jedyna z Polski wybrana spośród ponad 30 firm z całego świata. Ponadto jako jedyna z woj. lubelskiego zaproszona do zaprezentowania oferty na arenie międzynarodowej , brała udział w filmie dokumentalnym przedstawiającym przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces dzięki wsparciu sieci Enterprise Europe Network. Działalność firmy od lat opiera się na współpracy międzynarodowej z rolnikami i przedsiębiorcami z takich krajów jak: Litwa, Łotwa, Włochy, Niemcy, Holandia.


Państwa firma odniosła sukces w swojej branży, wykraczając poza statystyki definiujące wielkość firm pod kątem obrotów, zatrudnienia. Jakie były Państwa początki ? Skąd pomysł na założenie działalności gospodarczej w tej branży?

Zbigniew Matusiak, właściciel BHZ Agromat: Piękne, pionierskie czasy w naszej firmie zaczęły się w sierpniu 2008 roku. Startowaliśmy bez kapitału obrotowego, bez żadnych zasobów materialnych, nie byliśmy rozpoznawalni w środowisku ekologicznym. Liczył się pomysł na biznes, rozpoznanie przedpola, doświadczenie w zarządzaniu i pierwsze kontakty. Matką chrzestną firmy jest moja koleżanka z Wiednia, która namówiła mnie do zorganizowania firmy zajmującej się wyszukiwaniem surowców ekologicznych i ich sprzedażą w krajach starej Unii Europejskiej. Nasze początki to działalność na Litwie i Łotwie; w tych krajach miałem kilku znajomych rolników – ekologów, którzy szukali zbytu dla swojej produkcji. Wieści o naszej działalności lotem błyskawicy rozniosły się po krajach bałtyckich co spowodowało, że z 2-3 miesięcy planowanego pobytu w tych krajach przepracowaliśmy tamże 2,5 roku.

fot. Michał i Zbigniew Matusiak


Jak rozpoczęła się współpraca Państwa przedsiębiorstwa z Lubelską Fundacją Rozwoju? W jakich obszarach przebiegała?

W początkach działalności firmy naszym największym problemem był niedobór kapitału obrotowego a także niedobór nowych dostawców zbóż ekologicznych. Co prawda nie otrzymaliśmy środków finansowych z LFR, ale za to z ośrodka Enterprise Europe Network w LFR skorzystaliśmy z propozycji wyjazdów na spotkania biznesowe do Kowna i Rygi, z czego skrzętnie skorzystaliśmy. Dzięki tym działaniom wzrósł poziom zaufania dostawców (występowaliśmy na spotkaniach pod parasolem ochronnym LFR), a co było bardzo dla nas ważne to fakt organizowania spotkań z konkretnymi dostawcami, wyłącznie pod potrzeby naszej firmy. Po misjach do Kowna i Rygi odbyły się następne: ponownie do Rygi, do Włoch. Również na miejscu, w Lublinie, korzystaliśmy z organizowanych przez LFR specjalistycznych szkoleń. Praktycznie cała nasza załoga przeszła wiele szkoleń i warsztatów podnosząc swoje zawodowe umiejętności.

Jakie były momenty zwrotne w rozwoju Państwa przedsiębiorstwa?

Szalenie ważnym był rok 2011. Zdecydowaliśmy się na przeniesienie działalności do Polski, zaczęliśmy budować swoje źródła zaopatrzenia i kanały dystrybucji na nowo. Dzięki temu udało się zbudować trwałe fundamenty do współpracy z polskimi rolnikami – ekologami. W chwili obecnej współpracuje z nami ponad 800 gospodarstw rolnych z całej Polski a także z Litwy i Łotwy.
W roku 2013 zdobyliśmy certyfikat GMP+, którego wdrożenie w nasze procedury zdecydowanie pomogło w uzyskaniu dostępu do rynków Holandii, Belgii i Danii. W roku 2015 w firmie pojawił się już na stałe Michał Matusiak, który przejął wiele obowiązków właścicielskich i zarządczych. W bardzo krótkim czasie nastąpiło podwojenie a następnie potrojenie poziomu obrotów, rozszerzyliśmy bazę dostawców i odbiorców – w praktyce: w całej Europie. W roku 2018 nasza działalność została dostrzeżona i doceniona przez EEN i Komisję Europejską: znaleźliśmy się w gronie 3 firm europejskich w konkursie dla najbardziej rozwijających się firm.

 


Co mógłby Pan poradzić osobom pragnącym założyć działalność gospodarczą? Co jest najważniejsze w biznesie według Pana?

Najlepszym kapitałem dla osób pragnących założenia i prowadzenia firmy jest pomysł i drobiazgowa konsekwencja we wprowadzaniu założeń tego pomysłu w życie. Trzeba zbudować siłę firmy, a więc zaufanie dostawców, odbiorców, stabilna i ofiarna kadra a na koniec: trochę szczęścia i wytrwałości w oczekiwaniu sukcesów.

WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI

WSPÓŁTWORZYMY, WSPÓŁPRACUJEMY

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA