Pożyczki dla firm
Współpraca zagraniczna
Szkolenia
Doradztwo, wsparcie innowacji
Inne usługi finansowe

Veni, vidi, vici – polska firma Acro Bike zwycięzcą podczas “SHAREway2event” w Rzymie

Najnowsze aktualności
13.04.2021
Ankieta dla MŚP dotycząca wielojęzycznych stron internetowych
Zapraszamy do udziału w badaniu na temat wielojęzycznych stron internetowych dla MŚP. Tłumaczenie maszynowe stanowi obecnie szybkie, tanie i łatwe rozwiązanie, w stopniu, w jakim było to wcześniej niewyobrażalne....
09.04.2021
Zagraniczne firmy poszukują partnerów biznesowych wśród firm z Polski
Serdecznie zachęcamy do lektury kwietniowego wydania newslettera ośrodka Enterprise Europe Network w Lubelskiej Fundacji Rozwoju, w którym m.in. zaproszenie do udziału w Lubelskim Forum Gospodarczym, które odbędzie się w...
Veni, vidi, vici – polska firma Acro Bike zwycięzcą podczas “SHAREway2event” w Rzymie

Ekonomia współdzielenia (tzw. sharing economy) z roku na rok zyskuje na popularności. Zrównoważona gospodarka, dzielenie się, zaufanie to wartości, które niesie za sobą ten model funkcjonowania. Sharing economy daje nam dostęp do usług takich jak na przykład biura coworkingowe czy systemy rowerów miejskich. Najbardziej znane firmy działające w tym obszarze to Airbnb, BlaBlaCar czy Uber, ale nie brakuje również przykładów z polskiego podwórka. Firma Acro Bike, której założycielką jest Magdalena Gromniak-Shi postanowiła pójść o krok dalej zakładając system rowerów miejskich bez stacji dokujących co pozwala na pozostawienie roweru w dowolnym miejscu. Pomysł by spróbować pojawił się podczas pobytu Magdy w Chinach, gdzie zaobserwowała jak bardzo sprawdza się tam ten system. W Polsce, zaraz po Holandii i krajach nordyckich, korzystanie z rowerów jest bardzo popularne i wynosi 70 % w porównaniu do średniej w UE na poziomie 49%. Te dane zachęcały żeby pomysł przenieść w fazę realizacji.

Jak wszystko się zaczęło?

Firma rozpoczęła działalność w 2017 roku w Warszawie. Magdalena Gromniak-Shi: „Nasza firma dwa lata temu wystartowała z pierwszym w Polsce systemem rowerów miejskich bez stacji dokujących (czwartej generacji) ACRO Bike. Zainspirowani sukcesem oraz kierując się opiniami Użytkowników ruszyliśmy z nowym projektem bazującym na modelu abonamentowym: ACRO Member, czyli wynajem długoterminowy pojazdów bezemisyjnych (rowery miejskie i  hulajnogi elektryczne). Gwarantujemy naprawę lub wymianę sprzętu na nowy w przeciągu 24h od zgłoszenia awarii, a także ubezpieczenie od kradzieży. Obecnie mamy także ofertę na systemy rowerów miejskich dla miast oraz wygodny model wynajmu flot dla firm i instytucji.”

Fot. Magdalena Gromniak-Shi

Jak spotkaliśmy się z Magdą?

Magda zainteresowała się realizowanym przez nas projektem z obszaru sharing economy pn. „SharEEN” i pod koniec 2018 roku zgłosiła się do koordynatora projektu  Instituto Tecnológico de Canarias. Skontaktowaliśmy się z nią, a w niedługim czasie odbyło się nasze spotkanie w Lublinie. Pomysł na uruchomienie Acro Bike w naszym mieście został przedstawiony również w Urzędzie Miasta Lublin.

Magda zgłosiła się do naszego projektu, najpierw biorąc udział w szkoleniu on-line poświęconym ekonomii współdzielenia, a następnie w programie mentoringowo-coachingowym. W listopadzie 2019 roku uczestniczyła w międzynarodowym evencie w Rzymie pn. „SHAREway2event” prezentując swoją firmę wśród pozostałych inicjatyw z obszaru sharing economy.

 Fot. Magda podczas prezentacji swojej firmy

Veni, vidi, vici

„SHAREway2event” to wydarzenie w pewien sposób podsumowujące również trwający 2 lata projekt „SharEEN”. Jego celem była wymiana praktyk i wiedzy poprzez wspieranie powiązań między firmami, społecznościami, platformami, podmiotami akademickimi podczas odbywających się w ramach eventu międzynarodowych spotkań b2b. Wydarzenie to  zostało zorganizowane przez ośrodki Enterprise Europe Network realizujące 2 projekty z obszaru ekonomii współdzielenia: SharEEN i  TouriSMEshare.

 

Fot. Uczestnicy „SHAREway2event” oraz partnerzy projektu „SharEEN” i TouriSMEshare”

Pierwszego dnia „SHAREway2event” odbyła się sesja pitchningowa, podczas której zaprezentowały się firmy, startupy działające w oparciu o model sharing economy, z takich krajów jak: Włochy, Hiszpania, Bułgaria, Słowacja i Polska. Spośród 14 uczestników to właśnie polska firma Acro Bike spotkała się z uznaniem jury i została zwycięzcą sesji.

Fot. Magda z nagrodą City Break

Magda Gromniak-Shi: „Wydarzenie było świetną okazją do poznania firm z całej Europy oraz ich spojrzenia na Sharing Economy, dla której, wbrew pozorom, trudno jest znaleźć jedną definicję. Pomysły były bardzo ciekawe. Niektóre opierały się na znanych już modelach, jak oferowanie innym wolnego miejsca w samochodzie, a niektóre zaskakiwały oryginalnością, jak na przykład platforma do współdzielenia… prywatnych basenów na terenie Włoch. Ogromnie się cieszę, że spośród wszystkich uczestników doceniono właśnie ACRO – to daje ogromną motywację do dalszej pracy! Dziękuję Lubelskiej Fundacji Rozwoju za wsparcie podczas trwania projektu, organizację wyjazdu oraz wspaniale spędzony czas w Rzymie.”

Co dalej?

Cel: ekspansja o kolejne 10 miast pod koniec 2020 roku, a także uruchomienie nowej aplikacji wiosną tego roku.
Magda Gromniak-Shi: „Rok 2020 będzie dla nas bardzo pracowity: niedawno zmieniliśmy nasz model biznesowy, a teraz wprowadzamy zupełnie nowy software, który znacznie podniesie komfort korzystania z naszych flot rowerowych. Chcemy, aby rowery ACRO były widoczne w kolejnych miastach Polski. Ciągle pracujemy także nad programem partnerskim dla firm, aby był wygodny i elastyczny dla Klienta.”
Trzymamy kciuki za powodzenie w realizacji planów firmy. Cieszymy się, że polska firma została doceniona na arenie międzynarodowej i czekamy z niecierpliwością na dalsze jej sukcesy.